Bezbolne i efikasne procedure koje regenerišu vaše telo i vraćaju vitalnost – bez operacije i oporavka.
Precizni i nežni zahvati koji daju moćne rezultate – sa minimalnim uticajem na telo i brzim povratkom svakodnevnim aktivnostima.
Naš tim specijalista pruža stručnu podršku i efikasno lečenje, uz individualan pristup svakom pacijentu.
Terapije koje otklanjaju bol i vraćaju snagu vašem telu.
Radi se o minimalno invazivnoj bioregenerativnoj (ortobiološkoj) proceduri koja se koristi za tretiranje bolesti i povreda mišićno-skeletnog sistema. Za pripremu PRP (plazme obogaćene trombocitima), uzima se uzorak krvi pacijenta, najčešće venski, iz kojeg se procesom centrifugiranja izoluju krvne pločice (trombociti) zajedno s krvnom plazmom. Ovako dobijena plazma sadrži koncentraciju trombocita koja je 5 do 10 puta veća nego u standardnom uzorku krvi.
Trombociti imaju ključnu ulogu u procesu zarastanja oštećenih tkiva. Koncentracija faktora rasta u PRP preparatu je znatno povećana, što pojačava regenerativni efekat terapije. Da bi se procedura izvela, pacijent/pacijentkinja treba da bude relativno zdravog opšteg stanja, da regija na koju se planira intervencija nema kliničkih ili laboratorijskih znakova akutne upale ili oštećenja kože, i da nivo trombocita u krvi bude unutar referentnih vrednosti. Preporučuje se da se 7 dana pre intervencije prekine upotreba lekova iz grupe NSAIL (Nesteroidnih Antiinflamatornih Lekova – poput Brufena, Diklofena...). Plazma obogaćena trombocitima se zatim aplikuje u željenu regiju pomoću injekcione igle u kontrolisanim sterilnim uslovima.
PRP terapija se najčešće koristi za povrede ligamenata i mišića, te degenerativne bolesti zglobova u ranim fazama. Nakon procedure, preporučuje se period relativnog mirovanja od 72 sata uz preventivno propisanu antibiotsku terapiju.
Laseroterapija je terapijska primena posebno usmerenog svetla kroz stimulisano emitovanje zračenja. Različite snage i talasne dužine lasera koriste se u različitim oblastima medicine. Njegovo biološko delovanje manifestuje se kroz podsticanje regeneracije i epitelizacije tkiva, kako mekog tako i kostnog. Osim toga, laseroterapija ima analgetski efekat, smanjuje upalne procese i oticanje tkiva. U zavisnosti od željenog efekta, lekar određuje frekvencijski opseg i energiju lasera koja se prenosi na oštećeno tkivo kako bi se postigao cilj terapije.
Elektroterapija je primena različitih vrsta struja u terapiji bola (ortopedija, neurologija, reumatologija), smanjenju upalnih procesa, stimulaciji zarastanja mekih i koštanih tkiva, unošenju raznih lekova lokalno, unutar tkiva, stimulaaji oslabljenih mišića kod oštećenja nerava, kod neupotrebe mišića zbog povreda, operacija u ortopediji i drugim hiruškim granama i reumatskim stanjima.
Magnetoterapija je primena elektromagnetnog polja (najčešće koristimo linearni magnet), koje svoj biološki efekat zasniva na tri nivoa: čelijski nivo delovanja gde je kxljučno mesto ćelijska membrana, zatim neurovegetativni i neuroendokrini nivo de se stimuliše regulacija žlezda sa unutrašnjim lučenjem, podstiče imunitet, smanjuje bol cirkulatorni nivo delovanja, preko faktora zida krvnih sudova, poboljšanja cirkulacije i smanjenja gustine krvi. Značajno mesto magnetoterapija zauzima u ortopedii, u stimulaciji zarastanja kostiju i mekih tkiva kao i u smanjenju otoka i upalnih procesa. Efekat terapije zavisi od frekvencije i indukcije elektromagnetnih talasa koje određuje stručno lice.
Ultrazvučna terapija je primena zvučnih talasa različite frekvencije u terapijske svrhe. Efekat UZ terapije zavisi od režima rada ultrazvuka koju odredi lekar na prvom pregledu, a koriguje terapeut u toku terapija, a u zavisnosti od trenutnog lokalnog statusa tretirane regije pacijenta. U kontinualnom režimu rada dobija se efekat lokalnog zagrevanja tkiva i poboljšanja cirkulacije, a najčešće se koristi kod hroničnih stanja. Impulsni režim rada, gde frekvenciju odreduje stručno lice, se najčešće koristi u akutnim stanjima.
Oba režima rada terapijskog ultrazvuka mogu da posluže i za unošenje leka putem ultrazvučnih talasa, dublje ili pliće (potkožno do 4-7 cm u dubinu) podešavanjem određenih parametara UZ sonde. UZ terapija se može kombinovati u istom aktu i sa drugim elektro procedurama (npr. smanjenje bola na većoj bolnoj površini. površna i duboka misićna relaksacija itd.)
Kineziterapija je terapija pokretom, aktivnim ili pasivnim, koja se sprovodi isključivo individualno od strane fizioterapeuta a sa ciljem vracanja funkcije obolelog segmenta.
Koriste se raznovrsne mobilizacione tehnike i koncept terapijskih postupaka proprioceptivne neuromisićne facilitacije, tkz. PNF tehnike, za postizanje punog ili najbolje mogućeg efekta funkcionalnog oporavka pacijenta (ortopedskih, neuroloskih, reumatoloskih) kod sportista i dece sa deformitetima kičmenog stuba ili lošeg držanja.
IASTM (Instrument Assisted Soft Tissue Mobilization, ili instrumentom asistirana mekotkivna mobilizacija), populara kao ergon terapija, se bazira na stimulaciji mehanosenzitivnih neurona. Instrumenti su od nerđajućeg, hiruškog čelika, raznih oblika koji odgovaraju ergonomi tela. Koriste se za miofascialnu relaksaciu, za smanjenje ožiljaka i zadebljanja u mekim tkivima kidanjem, tj. mehaničkom destrukcijom fibroznih vlakana, čime se omogućava brži funkcionalni oporavak. Tretman je uglavnom udružen sa pokretom.
Igloakupunktura je vrsta specijalizovane senzorne stimulacije koja se prenosi i finalizira senzornim putevima i A vlaknima, aktivirajući iregularne strukture na tri različita nivoa i izazivajući 1) lokalnu 2) regionalnu i 3) generalizovanu reakciju.U našoj ordinaciji se koristi za bolesti koštano zglobnog i mišićnog sistema u ortopediji i često kod hroničnog bola u neurologiji i kod poremećaja funkcije perifernih nerava (posebno kod neuralgije nerva trigeminusa i kod slabosti nerva facialisa). Koristimo i WA akupunkturu. Kod akutnog bola koi je izazvan upalnim procesom vrlo često koristimo laseroakupunkturu.
ART (Active Relase Tehniques) po metodi Michael Leahy, je specijalizovana terapija mekokog tkiva koje se koristi za probleme lečenja problema sa mišićima, tetivama, ligamentima, mišićnim omotačima - fascijama i nervima. ART se temelji na principu se mnoga bolna stanja i nelagodnosti u telu razvijaju zbog stvaranja ožiljnog tkiva i priraslica koje ograničavaju kretanje i akciju mišića u telu i uzrokuju bol, kako mekih tkiva, tako i zglobova i kičmenog stuba.
U našoj ordinaciji se koristi za bolesti koštano zglobnog i mišićnog sistema u ortopediji, često kod hroničnog bola u neurologiji kao i kod poremećaja funkcije perifernih nerava (posebno kod neuralgije nerva trigeminusa i kod slabosti nerva facialisa). Koristimo i WA akupunkturu. Kod akutnog bola koi je izazvan upalnim procesom vrlo često koristimo laseroakupunkturu.